Maszyna offsetowa Muller Martini Alprinta 74V
- 6 agregatów drukujących w technice mokrego offsetu
- druk offsetowy specjalnymi farbami EB, Electron Beam Curing Ink Series for Offset Printing
- dodatkowa kaseta fleksograficzna wkładana do ostatniego zespołu drukującego, do nanoszenia lakieru fleksograficzna EB lub farby fleksograficznej białej kryjącej (opaque white) EB . Anilox o liniaturze 100 l/cm – przekaz 10 g/cm2 masy mokrej .
- utrwalanie wszystkich kolorów w technologii Electron Beam (EB) polegającej na polimeryzacji rodników farb za pomocą strumienia elektronów
- 2 agregaty drukujące wklęsłodrukowe na początku i końcu zespołu agregatów offsetowych. Stosowane do farb rozpuszczalnikowych rotograwiurowych np. druk bielą kryjącą (opaque white), położenie lakieru rozpuszczalnikowego, druk farbami metalizowanymi. Liniatura cylindrów roto 60 l/cm lub 80 l/cm
- możliwość dodatkowego aktywowania folii metodą koronowania przed poddaniem jej procesowi druku
- zmienne formaty cylindrów drukujących na agregatach offsetowych o obwodach od 510 mm do 720 mm
- maksymalna szerokość wstęgi podłoża drukowego 740 mm, szerokość druku 725 mm.
- szerokość kanału płytowego i gumowego w granicach 1,5 – 2,0 mm
Technologie Electron Beam ( EB) opracowano w latach 60-tych, w 1972 roku Amerykańska firma Energy Sciences Inc. opatentowała pierwsze urządzenie, które wyprodukowano w 1976r. technologia ta jest wykorzystywana z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych. Euro Print był w Polsce prekursorem tej technologi i jedną z niewielu firm w Europie, która wprowadziła druk farbami offsetowymi EB w 2007 roku, od tego czasu specjalizując się w druku offsetowym z utrwaleniem Electron Beam (EB).
Suszarka EZ Cure
Budowa suszarki EZ Cure firmy Energy Sciences Inc. przypomina trochę budowę kineskopu od telewizora. Technologia ta wykorzystuje energię strumienia przyspieszonych elektronów. Emitowane elektrony penetrują strukturę materiału, oddając część swojej energii na wzbudzenie molekuł i przez to jest inicjowany łańcuch reakcji chemicznych. Jedną z takich reakcji jest sieciowanie (wiązanie), efektem może byś zmiana wielu właściwości takich jak: mechaniczne, elektryczne, termiczne. Zjawisko to wykorzystano do opracowania specjalnych farb bez fotoinicjatorów, które były konieczne w utrwalaniu farb UV. Proces utrwalania farb EB jest procesem chemicznym i trwa bardzo krótko (milisekundy). Często używa się określenia, że jest to ” Cold Oven” ( zimny piec). Podczas suszenia nie wydziela się ciepło.
Podstawowym elementem konstrukcyjnym urządzenia jest komora próżniowa. W niej są umieszczone katodowe żarniki wolframowe, które emitują strumień wysokoenergetycznych elektronów. Strumień przechodzi przez specjalne okno i dociera do podłoża pokrytego farbą, tuż za podłożem jest ekranowany kolektor. Elektrony, które nie zatrzymają się na produkcie są pochłaniane przez ESI Selfshield (łapacz wolnych elektronów). Od energii strumienia zależy głębokość penetracji warstwy farby. Dawka energii jest określana w jednostkach megaRadach ( MRad) bądź kiloGrayach (kGy). 1MRad=10kGy=2.4 cal/g . Sieciowanie odbywa się w atmosferze gazu obojętnego (czysty azot), ze względu na to że tlen jest inhibitorem reakcji. Urządzenie posiada certyfikaty bezpieczeństwa CE.
Jakakolwiek zmiana parametru podczas pracy urządzenia np. zwiększenie się ilości tlenu, powoduje natychmiastowe pojawienie się odpowiednich komunikatów lub przerwanie procesu druku i suszenia. Nad zewnętrznym bezpieczeństwem urządzenia, obsługi, produktu finalnego czuwają zainstalowane 3 liczniki Geigera-Mullera. Mają one na celu w razie konieczności wyłączenie systemu, jeśli jakakolwiek część promieniowania wydostała by się na zewnątrz.
Maszyna offsetowa Giebeler Advantage R680
- 6 agregatów drukujących w technice offsetowej
- możliwość położenia lakieru dyspersyjnego z dodatkowego 7. agregatu fleksograficznego i tulei rastrowej Anilox o liniaturze 60l/cm; przekaz masy mokrej 15g/m2.
- suszenie zadrukowanej wstęgi lampami IR oraz gorącym powietrzem
- maksymalna szerokość wstęgi podłoża drukowego 680 mm
- maksymalna szerokość zadruku wstęgi podłoża drukowego 670 mm
- obwód cylindra drukującego 27” (685,80mm)